Avea-Garanti Cepten Temassız Ödemeyi Temmuzda Başlatıyor

 

Avea ve Garanti’nin, Mastercard ve Genalto’nun desteğiyle geliştirdiği mobil ödeme çözümü ile yakın alan iletişimi (NFC) uyumlu cep telefonuna gerek kalmadan cep telefonlarıyla temassız ödeme uygulamasına bu yılın temmuz ayında başlanacak.

Garanti Ödeme Sistemleri Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Sezgin, düzenlediği basın toplantısında son 5-6 yılda gündeme gelen temassız ödemelerle kredi kartlarına eklenen çiplerin bir nevi küçük bilgisayarlar haline geldiğini belirterek, bunlara başka ne tür uygulamalar eklenebileceği üzerine düşünmeye ve “SIM ile çipi evlendirme” imkanlarını araştırmaya başladıklarını anlattı.

Sezgin, şu anda 900 bini Garanti’ye ait olmak üzerde 1,1 milyon temassız kart ve yine 14-15 bini kendilerine ait 20 bin üzerinde kabul noktası bulunduğunu kaydetti.

NFC uygulamalarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engelin, NFC destekli telefonların sayısının çok az olmasından kaynaklandığını ifade eden Sezgin, “Dünyada ilk defa olan bir SIM kart oluşturduk. Çip’i çıkarıp SIM karta yerleştirdik. 6 ay-1 yıldır 40 kişilik ekip çalıştı. Genel olarak bankacılık ve telekomünikasyon birbirine rakip gibi gösterilmek istenir. Bu yüzden projeler başarısız olur. Bu işbirliğinde SIM kartın telefon tarafı olması gerektiği gibi Avea, ödeme tarafı da yine olması gerektiği gibi Garanti tarafından kontrol ediliyor” diye konuştu.

Daha önce konuya ilişkin başka bir operatörle pilot çalışmalar yürüttüklerini ancak Avea ile bunun yaygın uygulamasını başlattıklarını söyleyen Sezgin, “Dünyada ilk defa olan bir uygulamayı başlatıyoruz. Haziran sonlarında üzerinde müşterilerimize ödeme fonksiyonu olan kartları, Avea müşterilerine yollamaya başlayacak. Müşteriler, 20 bin ödeme noktasında cep telefonlarına sticker yapıştırmadan, başka modelle değiştirmeden ödeme yapabilecek” ifadelerini kullandı.

TAKSİ ŞİRKETLERİ

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Sezgin, 35 lira ve altı işlemlerde şifresiz olarak işlem yapılabilirken, bu miktarın üzerinde şifre girerek alışverişin mümkün olacağını söyledi.

Sezgin, temassız kartlarla özellikle nakdin yoğun olarak kullanıldığı, düşük miktarlı ve hızlı ödeme ihtiyacı duyulan noktaları hedeflediklerine işaret ederek, “Bir başarısız deneyimimiz de oldu. Taksilere çok girmeye çalıştık ama Türkiye’de taksi şirketleri olmadığı için sorun yaşadık. Belli sektörlerde daha fazla organizasyona da ihtiyaç var.” dedi.

Avea ile hayata geçirdikleri bu teknoloji ile bir vizyon ortaya koymadıklarını, bir yıl önce belirledikleri vizyonun uygulamasını hayata geçirdiklerini söyleyen Sezgin, “Bu yeni teknolojilere bizim olsun küçük olsun diye bakan kurumlar değiliz. Avea da başka bankalarla çalışacaktır. Biz de başka kurumlarla çalışabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cep telefonuyla ödeme imkanı getiren bu teknolojinin ardından Trink özelliği taşıyan ürün gamında azalma yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin bir soru üzerine Sezgin, “Önümüzdeki birkaç sene ürün gamında sticker, saat gibi ürünler olmaya devam edecek. Plastik kartların ortadan kalkmasına ise en az 10 yıl var.  Unutmayalım ki, ABD “çip”li karta geçecek kadar gelişmiş değil.” dedi.

Sezgin, Türkiye’nin hep avantaj olarak bahsedilen genç nüfusunun potansiyelini kullanması gereğine işaret ederek, 2012’de dünyada NFC konusunda bir yere gelinecekse, Türkiye’nin model olmasından heyecan duyacaklarını söyledi.  Mehmet Sezgin, bu işbirliği ile pazarı NFC uyumlu telefonların yaygınlaşması konusunda teşvik edeceklerini belirtti.

“KARTLAR VE TELEFONLAR EVRİM GEÇİRİYOR”

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir de, Avea olarak 3G teknolojisi ile birlikte bu teknoloji platformu üzerinden yeni çözümleri hayata geçireceklerini duyurduklarını anımsatarak, cep telefonundan ödeme imkanı sağlayan bu uygulama ile “iki yenilikçi liderin tabi bir işbirliğini” hayata geçirdiklerini söyledi.

Yakınsamanın telekomünikasyon sektöründe son dönemlerde önemli bir gündem oluşturduğunu, bu uygulamalarla başka sektörlerle de yakınsamanın hayata geçirildiğini aktaran Akdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kredi kartları evrim geçiriyor, kabuk değiştiriyor. Yakın zamanda bu uygulamanın büyük rağbet göreceğini, farklı alanlarda farklı çözümleri müşterilerimize sunacağımızı göreceksiniz. Telefonlar da artık geleneksel değil, onlar da şekil değiştiriyor. Cüzdan taşıma zahmetinden kurtulacaksınız. Toplu taşımacılıkta da kullanılabilecek bir özelliği destekliyor. Yüzde 95 oranda sorunsuz çalışabilecek bir ürün. Daha sonra bankacılık dışında farklı iş ortaklarıyla hem özel hem kamuda farklı alanlarda her açıdan işbirliğimizi devam ettireceğiz.”

“OTOBANDA SOL ŞERİDE ÇIKTIK”

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan ise, her bankanın ve telekomünikasyon şirketinin NFC’yi hayata geçirmek istediğini belirterek, “Biz bir yıl önce otobanda sol şeride çıkmışız. Doğru partnerlerle, doğru bir vizyon ve yaklaşımla rekabette çok öne geçmişiz.” dedi.

Kaplan, soruları yanıtlarken, yeni SIM kartın fiyatının henüz belirlenmediğini ancak, kısa süre içerisinde ön talep toplamaya başlayacaklarını, fiyatın makul bir seviyede olacağını bildirdi.

Hakan Kaplan, geliştirilen teknolojinin teknik olarak başka kredi kartlarıyla çalışmaya da uygun olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine Kaplan, şu an için sadece ödeme özelliğine sahip olacak kartlara diğer uygulamaların da eklenmesiyle hızlı bir büyüme yaşanacağını belirterek, “İlk yıl için 100 binin üzerinde abonenin bu uygulamadan yararlanmasını bekliyoruz.” dedi.

Mastercard İnovatif Platformlar ve Mobil Ödemelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı James Davlouros da, Avrupa’dan sorumlu yöneticiler olarak en uzun ziyaretlerini hep Türkiye’ye gerçekleştirdiklerini belirterek, bu durumda Türkiye’de çok fazla inovasyon olması ve teknolojinin gelişkinliğinin rol oynadığına işaret etti.

NFC ÖZELLİKLİ SIM KARTLAR

Cep telefonlarının kredi kartı yerine geçmesine imkan tanıyan işbirliği sayesinde tüketiciler ödemelerde kredi kartı kullanmak yerine cep telefonlarını mağazalardaki temassız ödeme terminallerine yaklaştırarak ödemelerini yapabilecek.

Kredi kartının yanı sıra ön ödemeli kart olarak da çalışabilme özelliği taşıyan sistem sayesinde dileyen kişiler hesaplarındaki parayı kullanarak alışveriş yapabilecek.

Avea ve Garanti’nin ortak projesinde NFC uyumlu cep telefonu satın alma gereksinimi ortadan kalkarken, sunulan SIM kart ile aboneler cep telefonlarına, kredi ve ön ödemeli kartlarını veya her ikisini birden yükleyebilecek.

Cep telefonlarının menüsünden işlem yapmak istedikleri kartı seçerek ödeme yapabilen aboneler, anlaşmalı şehirlerde toplu taşıma, bina girişleri, stadyumlar, otoparklar, içecek ve yiyecek otomatları gibi yerlerde ödemelerini cep telefonlarıyla gerçekleştirebilecek.

Kampanya özelliği ile telefonlarına gönderilecek dijital kuponlar sayesinde indirim ve hediyeler kazanabilecek olan müşteriler KGS kartları gibi başka uygulamaları da cep telefonlarına yükleyebilecek.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: