Mobildev Altyapısı, PTT Kargomatik’te

PTT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Kargomatik”ler Mobildev SMS gönderimi altyapısıyla hizmet veriyor. Kargomatik sayesinde kargo sahipleri, gönderilerini adreslerinde beklemek yerine 7 gün 24 saat Kargomatik cihazlarından şifreleriyle teslim alıyor. Mobildev bu önemli projede vatandaşların cep telefonlarına gönderilen SMS’lerin altyapısını sağlıyor.

7/24 Kargomatik

PTT kargoda yeni dönem başladı. Kargomatik ile alıcılar şifre yoluyla mesai saatleri dışında da kargolarını alabilecek.

PTT Genel Müdürü Osman Tural düzenlediği basın toplantısı ile “Kargomatik”i tanıttı. PTT Genel Müdürü Osman Tural, Kargomatik’in kargo alanında ilk kez PTT tarafından Türkiye’de kullanıldığını belirterek, adrese teslim edilmeyen kargoların Kargomatikler vasıtasıyla teslim edileceğini kaydetti.

Sistemin, kargolarını adreslerinde teslim alamayan müşterilerinin, 7/24 paket alımını sağlayacağını belirten Tural, şunları kaydetti:

“Adrese gidildiğinde teslim edilemeyen veya paketini buradan almak isteyen müşteriler, cep telefonlarına veya e-mail adreslerine gelen şifreleriyle PTT Kargomatik’lerden gönderilerini teslim alabilecek. Bu işlem için 2 şifre gönderilecek. Kargosunu en yakın Kargomatik’ten alabilecekler. Denemek amacıyla Ankara’ya 3, İstanbul’a 2 Kargomatik yerleştirdik. Müşterilerin talebine göre daha fazlasını almak için ihaleye çıkacağız” diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmeleri neticesinde Kargomatik’lerin Türkiye’de üretilmesine yönelik bir fikir oluştuğunu anlatan Tural, “Bu makineyi PTT olarak kullanmaktan çok, Türkiye’de üretiminin yapılarak hem iç piyasaya hem de yurt dışına satışının gerçekleştirilmesini istiyoruz” dedi.

Kargomatikleri üreten KEBA’nın Genel Müdürü Gerhard Luftensteiner, 2008 yılında Türkiye’de büro açtıklarını belirterek, Türkiye’nin genç, dinamik ve eğitimli insanları olduğunu, bu nedenle de bu ülkede iş yapmaktan büyük heyecan duyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, şirketine çok büyük bir potansiyel sunduğunu vurgulayan Luftensteiner, “PTT modern Türkiye’yi gösteriyor. Sayın Osman Tural’ın çok büyük vizyon ve hedeflerinden Avrupa’da da haberdardık, burada da gözlerimizle gördük. PTT’yi tanır tanımaz Türkiye’de de imalat yapmaya karar verdik. Bununla ilgili bakanlar, genel müdürler ve KEBA yöneticileri arasında görüşmeler başladı. Avusturya’dan KEBA olarak güzel ülke Türkiye’ye daha çok yatırım yapmak ve insanlara iş imkanı sağlamayı istiyoruz” diye konuştu.

Kargomatik

Konuşmaların ardından Kargomatiklerin tanıtımına geçildi. Pilot olarak Ankara’da Çayyolu PTT’nin yanı sıra Dikmen ve Eryaman’da da hizmete açılan Kargomatik, İstanbul’da ise Bahçelievler ve Altunizade’de kullanıma sunuldu. Kargomatik, Almanya, İsveç, Danimarka ve Avusturya’da uzun süredir kullanılıyor.
Cihazın tanıtımını yapan Tural, bu hizmet için PTT müşterilerinin ilave bir ücret ödemeyeceğini, sistemin bundan sonraki aşamasında müşterilerin paketlerini kendilerinin makineye yerleştirebileceğini kaydetti.

Bu hizmet nedeniyle kargo servisine zam yapmayı düşünmediklerini bildiren Tural, amaçlarının müşteri memnuniyetini artırmak olduğunu söyledi. Tural, “Evlere en az iki kere gidiyorduk. Bu sistem belki bu sayının birde kalmasını sağlayabilir. İsteyen müşterilerimize Kargomatik ile paketlerini iletebileceğiz. Bu makineleri toplu taşıma araçlarının rahatça ulaşabileceği yerlere yerleştireceğiz” dedi.

Kargomatik Nasıl Kullanılacak?

Kabul esnasında alıcının cep telefonu veya e-mail adres bilgilerinin alınması şartıyla adreste teslimi sağlanamayan veya PTT işyerinde teslim işaretli en fazla 35x37x61santimetre boyutlarındaki gönderilerin 7/24 hizmet veren adreslerine en yakın makinelere bırakılması ve müşterilerin bu makinelerden gönderilerini mesai saatleri dışında da alınması sağlanacak. Alıcılara SMS veya e-mail yoluyla iki şifre gönderilecek ve alıcı kargosunu bu şifreleri girmesi sonrasında alabilecek. Kargomatikler, Ankara’da Dikmen, Eryaman ve Çayyolu, İstanbul’da Avrupa yakası Bahçelievler Dağıtım ve Toplama Merkezi ile Anadolu Yakası Altunizade Capitol İş Merkezi’nde hizmet verecek. PTT Genel Müdürlüğü’nün “Kargomatik” cihazlarının tanıtımı, Çayyolu şubesinde gerçekleştirildi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: