SMS’te 5 Kuruşluk Kavgayı BTK Bitirdi!

BTK konuşmadan yüksek mesaj ücreti isteyen operatörler arasındaki kavgayı bitirdi. Avea’ya 1.87 kuruş, Vodafone’a 1.73 kuruş, Turkcell’e 1.70 kuruş ödenecek.

GSM konuşmalarından 3.13 ile 3.70 kuruş arasında ücret isteyen operatörlerin mesajdan 5 kuruş arabağlantı ücreti istemesi nedeniyle oluşan karmaşaya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) son verdi. BTK, 6 ay sonra mesaj için arabağlantı ücreti belirledi. Yeni karara göre, 3G şebekesi üzerinden atılan kısa mesajlar (SMS) nedeniyle Avea’ya mesaj başına 1.87 kuruş, Vodafone’a 1.73 kuruş, Turkcell’e 1.70 kuruş ödenecek.

SESTE % 50 İNDİRİM YAPILMIŞTI

BTK, Nisan ayından itibaren operatörlerin birbirlerine ödediği arabağlantı ücretlerinde yüzde 50’ye varan indirim yaptı. Turkcell’in diğer operatörlerden yapılan aramaların dakikasından aldığı 6.55 kuruş arabağlantı ücretini 3.13 kuruş yapan BTK, Vodafone’un 6.75 kuruş olan arabağlantı ücretini 3.23 kuruşa, Avea’nın ise arabağlantı ücretini 7.75 kuruştan 3.70 kuruşa düşürdü. Böylece vatandaşın diğer operatörleri araması da yüzde 30 oranında ucuzladı.

MESAJ DAHA PAHALI

1 Nisan 2010’dan itibaren uygulanmaya başlayan kararda mesajlarla ilgili fiyat belirtilmemesi kargaşaya neden oldu. Operatörler 3G şebekesi üzerinden atılan mesajlardan konuşmadan daha fazla arabağlantı ücreti istemeye başladılar. 3G şebekesi üzerinden görüntüsüz sadece konuşma ücretleri için Turkcell 3.13, Vodafone 3.23 ve Avea 3.70 kuruş kuruş ücret alırken mesajdan 5 kuruşa varan ücretler isteyen operatörler oldu. Konuşma ücretinden daha yüksek mesajlar için BTK’ya şikayet yağdı.

ÖNCE UNUTTU SONRA DÜZELTTİ

Şikâyeti dikkate alan kurul 6 ay önce unuttuğu ve karmaşaya neden olan kararının eksikliklerini giderdi. Yeni karara göre, 3G şebekesi üzerinden atılan kısa mesajlar (SMS) nedeniyle operatörlere ödenecek arabağlantı ücretleri şöyle oldu:

* Avea: Mesaj başına 1.87 Kr

* Vodafone: Mesaj başına 1.73 Kr

* Turkcell: Mesaj başına 1.70 Kr

Kaynak: sabah.com.tr/Ekonomi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: