ELEKTRONİK İLETİŞİM KANUN TASARISI’NA İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU!

Basında da yer bulan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’na ilişkin iş alanımızı etkileyen konular; birtakım bilgi toplumu hizmetleri, ticari iletişim (e-posta, SMS, MMS vb.), elektronik sözleşme konularını düzenlemeyi amaçlamaktadır.

E-Ticaret Kanun Tasarısı ile;

•         E-Ticaret faaliyetlerinin iletişiminde iletişimin kimin adına yapıldığı net ifade edilecek, ilgili gerçek veya tüzel kişinin bilgileri sunulacak!

 •         İndirim, hediye gibi promosyon amaçlı yarışma veya oyunların nitelikleri açıkça belirlenecek!

 •         Yazılı veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla yapılan gönderiler, alıcının onayı alındıktan sonra (opt-in) gönderilebilecek!

 •         Gönderici taraf esnaf veya tacir niteliğinde ise, alıcıya ayrılma (opt-out) yöntemi ile gönderim yapılacak!

 •         İlgili yasal düzenlemelerle “doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılması” için abone ve kullanıcıların önceden izninin alınması gerekecek! İzin sürecinde opt-in yöntemi geçerli olacak!

 •         Alıcılar diledikleri zaman ticari elektronik iletiyi ücretsiz ve kolay bir şekilde reddedebilecek. Gönderici, talebin ulaşmasından itibaren 3 iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durduracak!

Tasarı, Türkiye’nin, Avrupa Birliği ile uyum kapsamında elektronik ileti göndermek için istisnasız tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan opt-in (elektronik ileti göndermeden önce ilgili kişinin onayının alınması) rejimine uyumunu sağlamayı amaçlamaktadır. Mevcut opt-out sistemi ise, AB Hukukunca mümkün olmadığı, ekonomik olumsuz yansımalarına rağmen AB uyumu gerekliliği nedenleriyle savunulamamaktadır.

Tasarının yasalaşmasının ardından etkilerinin tekrar değerlendirileceğini ve bu doğrultuda bilgilendirme yapacağımızı iletir; bu çerçevede müşterilerinizin istedikleri hedef kitlelere sorunsuz, kolayca ve tasarının getireceği potansiyel kısıtlamalardan etkilenmeden ulaşmalarını sağlamak için hedefli mesajlaşma ürünümüzü ön plana çıkarabileceğinizi tekrar önemle hatırlatırız.

Mobiltim İletişim Kurumsal Hiz. San. Tic. A.Ş.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: