MOBİL ÖDEME KULLANICILARI 1 MİLYONU GEÇTİ!

Nakit paranın geçmediği, kredi kartı kullanımının ise zahmetli olduğu düşük miktarlı ödemelerde mobil ödeme imdada yetişiyor. Özellikle sanal dünyada mobil ödeme uygulaması ve kullanımı hızla yayılıyor.

Şu anda  1 milyondan fazla insan 350 noktada mobil ödemeyi kullanarak alışveriş yapıyor. Turkcell Mobil Finansal Servisler Bölüm Başkanı Ali Salcı, mobil ödeme cirosunun 2012 yılında 500 milyon liraya ulaşacağını tahmin ediyor. Daha uzun vadede ise mobil ödeme bütün finansal işlemleri kapsayacak şekilde gelişecek. Bütün kredi kartları çip olup cep telefonunu içine yerleştirilecek. Cep telefonu temassız kart gibi kullanılacak. Mobil ödeme konusunda son gelişmeler ve gelecek yeniliklerle ilgili her şey bu röportajda.

Mobil ödeme uzun yıllardır gündemde ama fiziksel hayatta sık sık karşılaşmıyoruz, neden?

Artık herkesin elinde cep telefonu var ve ödeme nasıl yapılır konusu üzerine çalışmalar uzun yıllardır yapılıyor. Daha öncesinde denemeler oldu, finans – mobil birleşmesi üzerine değişik modeller denendi. Mobil bankacılık kurguları yapıldı. Ancak artık Turkcell, 2009 yılında başarılı olacak bir modeli hayata geçirdi. Neden başarılı? Çünkü hızlı ve kolay. 35 liraya kadar ödemeler sadece bir mesajla yapılabiliyor. Turkcell ihtiyaç alanlarını doğru tespit etti. Mobil ödeme aslında nakit ödeme yapamadığımız, kartlı ödeme gerektiren yerlerde kullanılsın istedik. Bu tür alanlarda kredi kartı yoksa veya kullanımı tercih edilmiyorsa mobil ödeme tercih ediliyor. Turkcell Mobil Ödeme 2009 yılında ticari olarak hayata geçti. Şimdi özellikle online dünyada tercih edilen bir modele dönüştü. 

2012’DE MOBİL ÖDEME PAZARI 500 MİLYON LİRA OLACAK

Mobil ödeme, internetten önce bozuk para yerine kullanılacak diye düşünülüyordu!

Evet, mikro ödemeler ve nakitte alternatif ödemeler yerine düşünüldü. Daha çok kredi kartı yerine ve küçük ödemeler için kurgulandı. Şu anda mobil ödeme fiziksel dünyadan çok online dünyada, e-ticarette daha çok kullanılmaya başlandı. İşin doğası gereği nakit hâlâ en kolay ödeme ama internette nakit geçmiyor. Bu nedenle online dünyada daha hızlı gelişti.

Mobil ödemenin cirosu nedir?

Şu anda küçük. 2012 yılında 500 milyon TL’lik bir hacim olmasını bekliyoruz. Şu an rakam az ama rakamlar çok hızlı artıyor. Bu seneki hedef 50 milyon TL.

Mobil ödeme hangi noktalarda kullanılıyor?

Online dünyada 350 noktada mobil ödeme oluyor. Bunlar e-ticaret, oyun ve arkadaşlık siteleri. Fizikselde daha az. Fiziksel dünyanın kendi kuralları var. Ancak yakında e-bilet uygulamaları gelecek. Mesela cep telefonunuza gelen mesajı kutuya okutup otobüse binebileceksiniz. Bu tür sistemler için farklı entegrasyonlar gerekiyor.  Mesela toplu taşımada bileti okuyacak bir altyapı da lazım. Oysa internetteki altyapı daha basitçe yapılabiliyor.

OYUNLAR VE ARKADAŞLIK SİTELERİNDE MOBİL ÖDEMEYE RAĞBET ÇOK 

Online dünyada hangi alışverişler için mobil ödeme tercih ediliyor?

Çok ciddi bir online pazar var. Arkadaşlık ve oyun siteleri bunların başında. Online oyun oynayan büyük bir kitle var. Arkadaşlık sitelerini üye olmak için de mobil ödemeyi kullanıyorlar. Sosyal oyunlar ve free to play oyunlar içinde karakterleri yükseltmek veya daha fazla özellik almak için para harcanıyor.  İnternette hala kredi kartı bilgilerini vermek istemeyenler mobil ödemeyi çok sık kullanıyorlar.

Turkcell nasıl bir kazanç elde ediyor?

Turkcell’in kazancı, sektöre göre yüzde 1 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Mesela toplu taşımada çok düşük. Bizim için önemli olan kâr potansiyelinden öte Turkcell olarak kullanıcıların hayatına değer katabilmek. Gerçekten bir boşluğu dolduruyoruz. Bir anda kişi, yapamadığı işleri yapar hale geliyor.

KULLANIMI KOLAY, RİSKİ VAR AMA AZ

Mobil ödeme nasıl kullanılıyor?     

Kullandığınız mecraya göre değişiyor. Satın alma kısmına baktığınız zaman mobil ödeme varsa seçenek çıkıyor. Telefonu giriyorsunuz, sistem size mesaj gönderiyor. Şu siteden şu kadar miktarda ödeme yapmak istiyorsunuz şeklinde gelen mesajı onaylarsanız işlem tamamlanıyor. Yanıt yazmazsanız hiçbir işlem gerçekleşmiyor. Ödeme daha sonra faturada ayrı bir bölümde gösteriliyor. Biz Turkcell olarak tahsilata aracılık ediyoruz.

 Riski var mı?

Telefonu biri aldıysa riskli olabilir ama faturalı hatlarda alış veriş başına 35 TL, aylık ise 150–250 TL limit var. Ön ödemeli hatlarda zaten bakiye ile sınırlı.

Mobil ödemenin geleceği nasıl olacak?

Mobil ödemeyi sadece mesajla yapılan ödeme diye görmemek lazım. Yakında kredi kartlarımız, baka kartlarımız mağaza kartlarımız cep telefonu üzerine taşınıyor. Bunların pilotlarını zaten Turkcell daha önce göstermişti. Şimdi artık ticari ürünler geliyor. Mobil ödeme hacmi çok büyüyecek ama temassız işlem özelliği gelince 5-10 yıl içinde artık plastik kartların yavaş yavaş hayatımızdan çıkacak ve hemen tüm ödemeler cep telefonu üzerinden olabilecek. Plastik kartların çipleri sim kart gibi telefona girecek. Şifreler de telefondan girilecek. Artık cüzdan taşımadan da dışarı çıkılabilecek yani. Yani telefon mobil cüzdan olacak. Hangisi ile işlem yapılmak isteniyorsa o kullanılacak. O telefonla evin kapısı da açılacak arabaya da binilecek.

CEPTEN CEBE PARA GÖNDERME SENEYE GELİYOR

Temassız kartlar da çok ses getirdi ama yeterince yaygınlaşmadı, nedeni ne olabilir?

Şu anda temassız işlem yapan post makinesi 30 – 40 bin civarında. Şu anki mevcut okuyucu aleti biraz az. Kartların artması için postların artması, postların artması için ise kartların artması bekleniyor. Kart – post birbirini etkiliyor. Ancak 2 milyondan fazla temassız kart var. Zamanla daha hızla artacak. Yeni teknolojilerin yayılması zaman alır. Temassız teknolojilerde de biraz zaman alacak ama yayılacak.

Mobil ödemeyi kaç kişi kullanıyor?

Mobil ödemeyi kullanan kişi sayısı 1 milyonu geçti. Şu ana kadar bir reklam yapmadık ama ihtiyaç olması nedeniyle artıyor.

Turkcell’in bu alanda hedefleri nedir?

Gelecek sene içinde mobil finansal servislerde yeni hizmetler olacak sadece ödeme değil, mobil finansal servisler alanına odaklanıyoruz.  Şu anda Türkiye’de  46 milyon banka hesabı  var ama sadece 26 milyon insan bankacılık hizmetlerini kullanıyor. Dolayısıyla 20 milyon civarında insanın bankacılık hizmetlerinden faydalanabilir duruma gelmesini istiyoruz. Örneğin kişiden kişiye cep telefonundan para gönderilebilecek. Sadece bir mesaj ve cep telefonuyla karşıdaki insan para çekebilecek. Bu platformun ilk çalışması ise Yapı Kredi ile bir işbirliği olacak. Zamanla tüm bankaların ortak kullanacağı bir platforma dönüşecek.

Kaynak: bilgicagi.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: