İNGİLTERE DE CEP TELEFONUYLA ÖDEMEYE GEÇİYOR

İngiltere’de cep telefonuyla ödeme yapma devri başlıyor.

İngiltere’de mobil iletişim operatörü Orange, bu yaz abonelerin cep telefonlarıyla ödeme yapabilecekleri sistemi devreye sokacağını açıkladı.

BBC Türkçe internet sitesindeki habere göre aboneler, 15 sterline (yaklaşık 24 dolar) kadar olan harcamalarında cep telefonlarını kredi ya da bankamatik kartı gibi kullanabilecekler.

Orange yetkilisi Jason Rees, Barclaybank’la işbirliği yaparak gerçekleştirecekleri proje için “Araştırmalar, insanların cüzdanlarını, cep telefonlarına kıyasla daha fazla unuttuklarını gösteriyor. Yaptığımız denemelerde insanlar uygulamayı çok sevdi. Her şey çok basitleşiyor. Artık nakit taşımanıza gerek kalmayacak.” dedi.

Bu sistem Japonya ve Kore’de bir süredir uygulanıyor. Türkiye’de, Avea ve Garanti Bankası işbirliği ve yaklaşık 12 milyon dolarlık yatırımla Yakın Alan İletişimi (NFC) uyumlu cep telefonlarıyla ödeme sistemi kullanılmaya başlandı.

İngiltere’de dokunmatik özelliği bulunan 11 milyondan fazla kredi ve bankamatik kartının kullanımda olduğu belirtiliyor.

Halihazırda az sayıda işletmede bu kartlar kullanılabiliyor. Ancak yetkililer, 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde uygulamanın yaygınlaşmasını beklediklerini söylüyor. Bu çerçevede ödemeler, ulaşım ve bilet alımlarının dokunmatik teknolojiyle yapılabilmesi hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: