“BAZ İSTASYONU TEPKİLERİNİN %60’I RANT KAYNAKLI”


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, baz istasyonlarına yönelik iddiaları bu kez Barselona’dan yanıtladı. Anayasa Mahkemesi ile Danıştay engeline takılan ve şehir dışına taşınması istenen baz istasyonları konusunun Türkiye dışında hiçbir ülkede tartışılmadığını belirten Acarer, “Tepkilerin yüzde 60’ı ranttan kaynaklanıyor. Bazı kuruluşlar var ki bunlar gruplar halinde… Maalesef bunların aralarında öğretim görevlileri de var ve bir çıkar ummaları söz konusu. 17 yıldır saptanmış tek olumsuz bire yokken bizim ülkemizde bunun bu kadar eşelenmesini doğru bulmuyorum” dedi.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Acarer, Türkiye’de baz istasyonlarına yönelik tepkileri anlamadığını vurguladı. Türkiye’deki sistemlerin, cihazların hatta modellerin dünyadakilerle aynı olduğunu kaydeden Acarer, şöyle devam etti: “Avrupa’dan 4 kat daha güvenliyiz. Millet ya anlamıyor ya anlamak istemiyor. Niye Almanya’da, İspanya’da veya Fransa’da bu tip tartışmalar olmuyor? Ne farkımız var? İstasyonları sökmek çözüm değil ki… Şunu merak ediyorum, bir şekilde haberleşme bittiğinde ne olacak? Özellikle yerel idareler bunun altından nasıl kalkacak? İnsanlar maddi-manevi dava açarsa ne olacak? Anayasada haberleşmenin bir hak olduğu yazarken bunların iptali nasıl olacak? Birçok kişi fikrini söylüyor ama hiçbiri uzman değil. Konunun çok dışındaki insanlar yüzünden olumsuz kararlar alınıyor.”

Baz İstasyonsuz Bir Mobil İletişimi Savunmak İmkansız

Bir yerden baz istasyonlarının kaldırılmasına kimin karar vereceğinin de tartışılması gereken bir konu olduğunu ifade eden Acarer, “Kim buna cesaret edecek? Biz kurum olarak bunu yapamayız. Biri kalkıp dava açarsa kim hesap verecek? Maalesef Türkiye’de bu konu çok abartılıyor. Baz istasyonsuz bir mobil iletişimi anlamak, savunmak imkansız. Motorsuz araba istemekle baz istasyonsuz mobil iletişim istemek aynı şey” değerlendirmesinde bulundu.

Baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasının ise teknolojik olarak mümkün olmadığını vurgulayan Tayfun Acarer, “Şehir dışına taşımak demek mobil iletişim yapmamak demek” dedi. Mobil iletişimin artık sadece konuşma ve SMS atmak olmadığını dile getiren Acarer, şunları söyledi: ” Artık birçok katma değer sağlayan hizmetler de veriliyor. Örneğin görme özürlüler için Gören Göz yeni devreye girdi. Şimdi mobil iletişim bozulursa görme özürlü vatandaş ne yapacak? Bizim tartışmamız gereken konu baz istasyonları değil, neden sadece Türkiye’de bu tartışmaların olduğudur.”

Danıştay’ın baz istasyonlarıyla ilgili yönetmeliğin yürütmesini durdurmasına ilişkin son kararı da değerlendiren BTK Başkanı Acarer, karardaki maddeler üzerinde tek tek çalıştıklarını anlattı. Acarer, “Biz yürütme organıyız, sürekli çözüm bulmaya çalışıyoruz. Yönetmelik çıkarken 100 kadar kuruluştan fikir almıştık. Danıştaş başka kuruluşlardan da görüş almamızı istedi. Şimdi onlarla görüşeceğiz” dedi.

Türkiye 3. Nesilde Çok Başarılı

Türkiye’nin 3. nesil iletişime isabetli kararlarla doğru zamanda geçtiğini dile getiren BTK Başkanı Tayfun Acarer, 1.5 yılda 17 milyon 3G abonesine ulaşıldığını söyledi. Acarer, Türkiye’nin 3G’ye sorunsuz geçtiğini kaydederek, “Türkiye 3. nesilde çok başarılı oldu. 1.5 yılda 17 milyon aboneye ulaşıldı. 2001’de 3. Nesil ilk ortaya çıktığında 17 milyon aboneye dünyada 4 yılda ulaşılabildi” dedi. Geçen yıl Türkiye’ye 16 milyon telefon girdiğini, bunların hepsinin 3G olduğunu sözlerine ekleyen Acarer, telefon sayısının bu yıl 17-18 milyona çıkmasının beklendiğini belirtti. Acarer, “Yolcu beraberinde gelen, hediye gönderilen telefonlar da var. Bunların sayısı 1 milyonu geçiyor” dedi.

Bilişim Vadisi konusuna da değinen Tayfun Acarer, bilişim vadisinin mutlaka bir vadide olması gerekmediğine dikkat çekti. Acarer, “Burada çalışacak insanlar sıra dışı insanlar. Ar-Ge yapacaklar, bir şeyler üretecekler. Onları yaşam alanlarının dışında bir yere götüremezsiniz, kimse gelmez. Bizim bilişim vadimiz şehrin göbeğinde iki kule veya çok büyük bir yerleşim mekanı olabilir. O sıra dışı insanları fabrika işçisi gibi çalıştıramazsınız. Yaşam alanı dışında ısrarcı olunursa kalifiye eleman bulunamayacak.”

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: