7 MİLYAR KİŞİYE 5 MİLYAR TELEFON

7 milyara yakın insanın yaşadığı dünyada telekomünikasyon sektörü, 5 milyar mobil telefon, 2 milyar internet kullanıcısıyla çağın vazgeçilmezi haline dönüştü.

BM tarafından yapılan araştırmalarda 1 milyar insanın güvenli içme suyuna, 2,6 milyardan fazla insanın temel sağlık hizmetlerine erişemediği dünyada, telekomünikasyon alanındaki büyüme göz dolduruyor.

Mobil abone sayısı 5 milyara yaklaşırken, 198 ülkede 543 GSM/EDGE ağı ticari olarak faaliyet gösteriyor. 156 ülkede 3G ağı bulunurken, bunların yüzde 99’u 3,5G olarak da adlandırılan HSPA hizmeti sunuyor.

BM verilerine göre, yaklaşık 1 milyar insanın güvenli içme suyuna ulaşamadığı, 2,6 milyardan fazla insanın da temel sağlık korumasından yoksun yaşadığı dünyada, internet kullanıcı sayısı ise bu yıl başında 2 milyarı geçti.

İnternet Türkiye’de Kırsalda da Yaygınlaştı

Son yıllarda pek çok ülke gibi telekomünikasyon alanında çok önemli ilerlemeler kaydeden ve 62 milyon mobil, 17 milyona yakın sabit telefon abonesi bulunan Türkiye, özellikle mobil telefon kullanımında Avrupa Birliği ülkeleriyle yarışıyor.

Geçen yıl mobil trafik miktarı 126 milyar dakikaya yükselen Türkiye’de, aylık mobil telefon ortalama kullanım süresini ifade eden MoU değerlerine bakıldığında, bu süre 218 dakika olarak gerçekleşti. Bu rakamla Türkiye, mobil kullanım süresinde Avrupa üçüncülüğüne yerleşti.

Türkiye, özellikle internet kullanımında kırsal bölgelerde önemli ilerleme kaydetti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, kırsal bölgelerdeki hanelerde bilgisayar sahipliği, geçen yıl Türkiye geneli ve kentsel bölgelere paralel bir artış trendi izledi, 2004 yılında yüzde 4 seviyelerindeyken geçen yıl yüzde 24’e yükseldi.

Geçen yılki verilere göre erkeklerde bilgisayar kullanım oranı yaklaşık yüzde 53 iken, kadınlarda yüzde 33’te kaldı. İnternet kullanan erkek oranı yaklaşık yüzde 52, kadın oranı ise yüzde 32’ye ulaştı.

Türkiye’de 9,3 milyon genişbant erişim abonesi, 35 milyon internet kullanıcısı ve 22 milyon 3G abonesi hizmet alıyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: