2013’te Makineler Konuştu

Turkcell, M2M teknolojisiyle Türkiye’de 2013 yılında 1,5 milyar TL tasarruf sağlandığını açıkladı.

24-25 Nisan tarihleri arasında Londra’da gerçekleştirilen Dünya M2M Kongresi’nde, Makineler Arası İletişimde gelinen son noktalar el ele alındı. Kongreye ana konuşmacı olarak katılan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş; 2013’te Türkiye ekonomisine 1,5 milyar TL katkı sağladıklarını belirtti. M2M piyasasının bugününe ve geleceğine dair öngörülerin paylaşıldığı kongrede Sony, IBM, Ericsson, Oracle, Cisco, SAP gibi pek çok teknoloji devi, M2M konusunda attıkları adımları ve hedeflerini ortaya koydu.

2 gün süren kongrede basın mensuplarıyla buluşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş M2M alanında 4 yıldır ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getirirken, 2013 yılı sonunda Türkiye’de 2,1 milyon makinenin uzaktan yönetildiğinin altını çizdi.

İşte Türkiye’den M2M Uygulamalarından Bazıları;

  • Turkcell Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 2013’te 1 milyar TL tasarruf sağlandı. Eğer tüm ticari araçlarda olsaydı; 10 milyar TL yakıt tasarrufu sağlanır, böylece her yıl İstanbul’un 2 yıllık tüm akaryakıt harcaması kurtarılmış olurdu.
  • Trenler Turkcell Akıllı Araç Sayesinde uzaktan yönetilebiliyor. 4 binden fazla trende Turkcell M2M bulunuyor ve böylece raydan çıkma gibi durumların anında merkeze iletilmesi sağlanıyor.
  • M2M Akıllı Tekne Takip çözümü, teknenin hareket halinde olup olmadığı, sintinede su bulunup bulunmadığı, yangın, ısı, alargada demir tarama, akü, şarj uyarı gibi sistemlerle güvenlik sağlıyor.
  • Akıllı Duraklar sayesinde Belediye Otobüsü ve Minibüs hatlarında bir sonraki aracın ne zaman geleceği bilinebiliyor ve buna göre bekleme süreleri azalıyor.
  • Orman yangınlarına müdahale eden itfaiye araçları ve arazözler uzaktan yönetiliyor. Ülke genelinde yaklaşık 5 binden fazla yangına müdahale aracında bulunan çözüm sayesinde yangın anında hızlı müdahale sağlanabiliyor.
  • M2M teknolojili Akıllı Sayaçlar sayesinde 300 milyon TL’ye yakın enerji tasarrufu sağlıyor. Eğer tüm ticari sayaçların akıllı sayaçlarla değiştirilmesi durumunda ortalama yüzde 15 seviyesinde olan kayıp kaçakların yüzde 7-8 aralığına indirilmesi öngörülüyor. Rakamlarla kıyaslandığında yaklaşık 5 milyar TL’lik bir tasarruf anlamına geliyor.
  • Tarım ve sanayide yer altı sularının kontrolsüz kullanımını engellemek için 3 binden fazla su kuyusunda Turkcell M2M çözümleri kullanılıyor. Kocaeli’de İSU ile yapılan Akıllı Su Yönetim Projesi’nin önüne geçtiği kaybın 10 milyon TL değerinde olduğu belirtiliyor. Bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması halinde her yıl bir Sapanca Gölü kadar (yaklaşık 1 milyar metreküp) su kurtarılabilir.

Araç Takip Sistemleriyle Siz de Tanışabilir, Giderlerinizde Fark Yaratabilirsiniz.

M2M teknolojilerinin sağladığı tasarruftan siz de yaralanabilir, işletmeniz için karlılık oranlarını yükseltebilirsiniz. DevTakip Araç Takip Sistemleri ile bu anlamda küçük ya da büyük işletme gözetmeksizin, 17 TL gibi bir iddialı bir rakamla herkesin Araç Takip Sistemi’nin avantajlardan yararlanmasını sağlıyor. Yakıt tasarrufu, güvenlik, rota planlama, iş veriminde artış, geçmişe yönelik bilgi takibi ile büyümenize hız katmak sizin elinizde.

Başvuru ve Detaylı Bilgi Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: